SAJTÓKÖZLEMÉNY
Open Doors World Watch List 2024


Az iszlám fegyveresek és a tekintélyelvű kormányok egyre nagyobb veszélyt jelentenek a fekete-afrikai keresztények számára.
 

A világon hite miatt meggyilkolt keresztények több mint 82%-a Nigériában (6. helyezett) élt a 2024-es Open Doors World Watch List (WWL) szerint, mely szervezet a keresztények által elszenvedett üldöztetés és megkülönböztetés súlyossága alapján rangsorolja az országokat.

Fekete-Afrikában a vallással kapcsolatos gyilkosságok száma messze meghaladja a WWL országait együttvéve. Ez a növekedés már több éve megfigyelhető.
Etiópiában (32) az erőszakos cselekmények következtében meredeken emelkedett a gyülekezetek és iskolák elleni támadások száma. Burkina Fasóban (20) és a Közép-afrikai Köztársaságban (28) megugrott a felgyújtott, kifosztott vagy elkobzott keresztény tulajdonú vállalkozások száma.

Ezek a jelenségek Afrika-szerte, valamint az éves listán szereplő más országokban is jelentkeznek; a támadások világszerte megugrottak.

A WWL 2024 számokban:   

•    Világszerte 4998 keresztényt öltek meg vallási indíttatású támadásokban.  Valószínűleg jóval magasabbak a számok, de sok esetről nem érkezik jelentés.
•    A gyülekezetek, keresztény iskolák és kórházak elleni támadások a hétszeresére nőttek, 2110-ről (WWL 2023) 14 766-ra (WWL 2024).
•    A megvert vagy megfenyegetett keresztények száma a 29 411 bejelentett esetről (WWL 2023) 42 849-re nőtt.
•    Az otthonok elleni támadások száma 371%-kal nőtt a WWL 2023-as adatokhoz képest (4547-ről 21 431-re).
•    Az otthonukból elűzött vagy bujkálni kényszerülő keresztények száma több mint kétszeresére, 124 310-ről 278 716-ra nőtt.
•    365 millió keresztény (világszerte minden hetedik keresztény) szenved üldöztetést és hátrányos megkülönböztetést hite miatt a tavalyi 360 millióval szemben.

Fekete-Afrika: A keresztényüldözés kettős oka a radikális iszlám és a tekintélyelvű kormányok, amit külső tényezők fokozhatnak.
A WWL-en szereplő 26 ország közül 18-ban, a Szaharától délre fekvő országokban legalább 4606 keresztényt öltek meg a hite miatt. Az általános erőszak tekintetében ebből a 26 országból 15 elérte a legmagasabb pontszámot.

"Az iszlám fegyveresek fenyegetése Fekete-Afrikában olyannyira felerősödött, hogy sok keresztény a térségben egyre inkább félelemben él" - mondja Frans Veerman, az Open Doors World Watch Research ügyvezető igazgatója.  "A keresztények célpontok különösen kiszolgáltatottak egy olyan földrészen, ahol a keresztényüldözést a radikális iszlám és az egyre tekintélyelvűbb kormányok együtt idézik elő. Ez a Szaharától délre élő keresztények számára egyre növekvő fenyegetést jelent, és ha válasz nélkül marad, a fenyegetés következtében a keresztények kénytelenek lesznek elhagyni lakóhelyüket. Fekete-Afrikában 2022 végén legalább 16,2 millió keresztény kényszerült elmenekülni erőszakos cselekmények miatt.“

"Szükséges, hogy e térség kormányai érdemi lépéseket tegyenek a dzsihadista csoportok növekvő befolyása ellen, és prioritásként kezeljék a kiszolgáltatottak védelmét az erőszakkal szemben. E nélkül az egykor virágzó keresztény közösségek el fognak tűnni."

Az ingatag politikai helyzetet kihasználó radikális iszlám egész Afrikában jelen van. A kormányzás és a biztonság terén tapasztalható hiányosságok utat nyitottak a dzsihadista tevékenységeknek, amelyeket például Burkina Fasóban, Maliban (14), Mozambikban (39), Nigériában és Szomáliában (2) láthatunk.

Mali és a Wagner-csoport: 2022-ben a francia csapatok kivonultak Maliból, és a Wagner-csoport költözött a helyükre. Befolyásuk jelentősen megfojtotta a keresztények mindennapi életét. A hatóságok által elkövetett igazságtalanságokat vagy a Wagner által elkövetett brutalitásokat veszélyes megemlíteni. A keresztények attól is félnek, hogy ha kapcsolatba kerülnek a Wagner-csoport tevékenységeit ellenző, nyugati beállítottságú ellenzékkel, annak negatív következményei lesznek. Mindemellett a magánhadsereg nem akadályozza az iszlám fegyvereseket, az emberkereskedőket és a szervezett bűnszövetkezeteket működésükben, ami azt jelenti, hogy a keresztények Maliban gyakran rendőrségi védelem alatt gyűlnek össze miattuk. Aggasztó, hogy a vizsgált időszakban rohamosan tovább csökkent a kormány befolyása, amely már a francia szerepvállalás idején is szűkült. 

India (11): a 2024-es választások előtt jelentősen nőtt az erőszak 
Jelentősen nőtt a meggyilkolt indiai keresztények száma, valamint a megtámadott gyülekezetek, keresztény iskolák és otthonok száma a WWL 2024 vizsgált időszakában.
Az északkelet-indiai Manipur államban 2023. májusában volt a legrosszabb a helyzet. Az etnikai csoportok között indult ellentét később nyugtalanító vallási színezetet öltött, emiatt a keresztények az összes etnikai csoport kereszttüzébe kerültek. Az erőszakos cselekményekben 160 keresztény halt meg, és ezreket üldöztek el otthonukból, akik máshol kerestek menedéket, miután otthonukat felgyújtották. Az erőszak sújtotta Manipur államban felbukkant egy szörnyű videó, amelyen a keresztény többségű kuki törzsből származó két meztelen nőt tettek közszemlére, amint a csőcselék bántalmazza őket. Ez is szemlélteti, milyen gyakran fizetnek nagy árat a nők a viszályok során.

India számokban
•    Kilencszeresére nőtt a keresztény halálos áldozatok száma a 2023-as WWL óta: 17-ről 160-ra.
•    A gyülekezetek és keresztény iskolák elleni támadások száma a tavalyi 67-ről 2228-ra emelkedett.
•    A WWL 2022-es vizsgált időszakában 91 keresztény otthont ért támadás. A következő évben ez a szám megduplázódott, és 180-ra emelkedett. 2024-ben már 5900 az áldozat.

Gyülekezetek elleni támadások/bezárása: Kína (19) és India az elsődleges tettesek
A számok azt mutatják, hogy leginkább a kínai (becslések szerint Kínában 10 000 gyülekezetet zártak be) és indiai (Indiában 2228 templomot ért támadás) gyülekezeteket fenyegeti a bezárás vagy megsemmisítés. Ez a két ország teszi ki a 2024-es imalistán szereplő összes ország gyülekezeteit ért támadások/bezárások közel 83 százalékát. Különösen magas volt a gyülekezetek elleni támadások száma Angolában, Burkina Fasóban, Etiópiában, Nicaraguában, Nigériában, Nigerben, Ruandában és Szudánban.
Kína gyülekezetek ezreit záratta be régebbi és újabb önkényes rendezkedéssel. A nagy, nem bejegyzett "házi gyülekezetek", amelyek szállodákban vagy irodaházakban gyűlnek össze, arra kényszerültek, hogy több, kevésbé észrevehető házi csoportra szakadjanak szét. Emellett az államilag jóváhagyott felekezetek is kénytelenek voltak számos helyszínt bezárni, és nagyobb gyülekezetekkel egyesülni.

Ezzel szemben Indiában a gyülekezetek elleni támadásokat nem a hatóságok, hanem erőszakos tömegek követik el. Dominic Lupon imphali érsek szerint a manipuri erőszak első 36 órájában 249 templomot, gyülekezeti házat romboltak le. Ezek mindegyike meitei templom, gyülekezeti ház volt, amelyeket nem a kuki törzs (akik túlnyomórészt keresztények), hanem a saját törzsüket támadó meitei hinduk romboltak le.

Nicaragua (30):
A latin-amerikai kommunista diktatúrák egyre ellenségesebbek az egyházakkal szemben. Nicaragua sem kivétel, 20 helyet lépett előre a listán. Ortega kormánya egyre nyíltabban elnyomja a vallásszabadságot. 2023. februárjában Matagalpa püspökét, Rolando Álvarezt, a polgári szabadságjogok hangos védelmezőjét megfosztották állampolgárságától, és 26 év börtönbüntetésre ítélték.

Észak-Korea (1) az első helyezett:
Észak-Korea ismét az első helyen áll a világ ranglistáján. A keresztények arra kényszerülnek, hogy hitüket titokban gyakorolják. Ritkán jutnak el a nemzetközi sajtóhoz a rajtaütésekről szóló jelentések, de 2023. áprilisában ismertté vált egy példa, amikor öt keresztény összegyűlt imádkozni egy távoli tanyán Észak-Korea középső részén, de a rendőrség fülest kapott egy besúgótól, és már várt rájuk. Az öt letartóztatott keresztény most évekig tartó kényszermunkával néz szembe.

Reményteli jelek:
-    Mali: 2023. júniusában a mali választók új alkotmányt fogadtak el, amely utat nyithat a polgári kormányzáshoz való visszatéréshez. Az új alkotmány egyértelműen elismeri az országban élő keresztény kisebbséget.
-    India: A 2023. tavaszán Karnataka tartományban tartott választásokon a Kongresszus Párt a hindu-nacionalista Bháratíja Dzsanatá Pártot azzal az ígérettel szorította ki, hogy felülvizsgálja az áttérés elleni törvényeket. A legtöbb áttérésellenes törvényt Narendra Modi BDP-kormánya vezette be tartományról tartományra, amióta 2014-ben kormányra lépett.

Hogyan szólal fel az Open Doors az üldözött keresztények érdekében? 
Az Open Doors védi és előmozdítja a keresztények jogait, hogy szabadon és anélkül hihessenek és gyakorolhassák hitüket egyedül vagy közösségben, hogy vallási türelmetlenségtől és hátrányos megkülönböztetéstől félniük kellene. A 2024-es WWL a Fekete-Afrikában élő keresztények helyzetét is kiemelt figyelemmel kíséri. Az Open Doors felszólítja a kormányokat, hogy biztosítsanak védelmet az erőszakos támadókkal szemben, szolgáltassanak igazságot az áldozatoknak, és vonják felelősségre az elkövetőket. Arra kérjük a kormányokat, hogy tegyék ezeket prioritássá a külpolitikában és a diplomáciai szerepvállalásban is.

Open Doors Magyarország
A magyar keresztények évtizedek óta odaszántan imádkoznak a világszerte üldözött testvéreikért. Az Imalista (World Watch List) közzététele 30. évfordulójának részeként az Open Doors International hivatalos magyar nyelvű honlapot indított. 
Az Open Doors gyakorlati támogatást is nyújt az üldözött keresztényeknek, például élelemmel, gyógyszerekkel, traumagondozással, jogi segítségnyújtással, menedékházak és iskolák működtetésével, valamint lelki támogatást, Bibliákat, keresztény kiadványokat és képzéseket biztosít. 

Az Open Doors Magyarország weboldala: www.opendoorsmagyarorszag.org
Elérhetősége: opendoors.magyarorszag@od.org